Актуальне

12 фактів про книгу Естер

З вечора 25 лютого і до вечора 26 лютого євреї відзначають свято Пурім. Свято встановлене в пам’ять про порятунок євреїв, які жили на території Древньої Персії. Про цю історії ми читаємо у книзі Естер в Біблії. Вашій увазі пропонуємо 12 фактів про книгу Естер.

1. Найбільш значуща подія в єврейській історії

За значущістю, події описані в книзі Естер, євреї прирівнюють до подій отримання Тори на горі Синай. Тобто це дуже важливі події. У Талмуді висловлюється думка, що коли всі книги пророків і Писання будуть забуті, книга Естер не забудеться і свято Пурим не втратить свого значення.

12 фактів про книгу Естер
Єврейський сувій Книги Естер. Зроблений в Єрусалимі у 1900 році у колекції Музею історії та культури євреїв Беренда Лемана, Німеччина. Вікімедіа

2. Свято, яке заснований на подіях книги Естер, називається Пурим

Слово «Пурим» означає «жереб», тому що саме цей метод використовував злочинний Гаман, щоб визначити день для винищення єврейського народу в областях Персії. «Пурим» вказує на те, як дуже погана ситуація обертається на абсолютно протилежну по великої волі Бога (Естер 9:1).

У цей день всім дарують «вуха Гамана», трикутне печиво з солодкою начинкою (зазвичай – з маком або варенням), які названі хоменташн. Пурим – це час радості й святкування для євреїв по всьому світу – час дарувати подарунки тим, хто в потребі, і час веселитися.

Традиційно люди надягають химерні костюми – або на івриті лехітхапесс. Це івритське слово пов’язане з ідеєю хованок – маскування, щоб інші не знайшли тебе.

3. Під час свята Пурим потрібно прочитати всю книгу Естер

Головна частина святкування – публічне читання книги Естер (з сувої) під час вечірньої та ранкової молитви в синагозі.

Це чудовий привід прочитати повністю книгу Естер. Вона не особливо велика і читається близько 30 хвилин. Так ви отримаєте повну панораму розповіді. Книга містить лише 167 віршів, що менше, ніж найдовший Псалом 118, який містить 176 віршів.

12 фактів про книгу Естер
Естер Сувій; присвячений на честь Езри Сомеха; Колката, Індія; 19–20 століття [68.75.4]. Колекція єврейського мистецтва та життя Magnes, UC Berkeley

4. Небажане ім’я

Коли під час свята Пурим йде читання сувою Тори, при проголошенні читцем імені Гамана присутні підіймають шум тупанням ніг, свистом, спеціальними тріскачками тощо, висловлюючи таким чином ненависть і презирство до лиходія.

Прототипом такої форми вираження презирства є введений французькими й німецькими євреями в XIII столітті звичай бити одним об інший двома каменями, на яких написано ім’я Гамана, до тих пір, поки ім’я не стиралася (відповідно до біблійного припису «…то зітреш пам’ять Амалика…» (Повторення Закону 25:19). Звичай доручати дітям шуміти тріскачкою був здавна прийнятий і в Росії. Рабини, однак, неодноразово протестували проти такої непристойної поведінки в синагозі.

12 фактів про книгу Естер
Рембрандт Харменс ван Рейн «Гаман дізнається свою долю»

5. У книзі Естер не згадуються ключові слова для Біблії – «Бог» і «молитва»

Цитат з книги Естер ми не знаходимо в Новому Завіті. Також не згадується в ній ні закон Моісеєв, ні жертвопринесення. Все це узгоджується з тією точкою зору, що юдеї, які осіли в Перській імперії, відійшли від виконання закону. Зійшли вони й від виконання свого обов’язку – повернутися в землю обітовану і відновити поклоніння Яхве в Храмі.

Списки її не були виявлені серед сувоїв Мертвого моря. Можливе пояснення: головний герой – жінка, яка вийшла заміж за язичника не була натхненням для чоловіків-самітників Кумранської громади. У книзі Естер немає згадок про молитви, хоча про піст є.

6. «Батькам реформаторам» не сильно подобалася книга Естер

Лютер висловлював сумніви щодо цієї книги й не включив її у свій переклад Біблії німецькою мовою. Також Кальвін не написав коментарів по цій книзі й не сказав жодної проповіді. Однак інші служителі бачили в ній цінність: Меттью Генрі пише: «Хоча ім’я Боже не видно, але Його рука видна».

«Книга Естер – Повість Провидіння», так називав її доктор Пірсон.

7. Давньоєврейський текст книги Естер дійшов в більшій кількості списків, «ніж будь-яка інша частина Старого Завіту»

Повага до книги Естер була настільки великою серед юдеїв, що кожна сім’я прагнула мати її рукописний текст для запропонованого Талмудом читання під час свята Пурим; це призвело до появи величезної кількості окремих рукописів книги, безліч з яких були багато ілюстровані мініатюрами й містилися в спеціальні ящики зі золота і срібла.

8. Єврейські тлумачі все-таки знаходять Ім’я Бога в цій книзі

Тетраграмматон YHWH, звідки походить ім’я Єгова або Яхве – зустрічається в цій книзі 4 рази в 4 віршах – якщо прочитати тексти у вигляді акровірші. Саме ці вірші говорять про переломні моменти всієї книги, демонструючи, що за всім цим стояло провидіння Боже.

1:20 «…то всі жінки віддадуть честь…» – Бог готує місце для Естер.

5:4 «…нехай прийде цар та Гаман сьогодні…» – Рішучий вчинок Естер.

5:13 «Та все це нічого не варте мені цього часу…» – Жорстокість Гамана і підступний його задум.

7: 7 «…що загрожує йому лихо…» – Фінал Гамана.

9. Головний герой книги – тендітна молода дівчина

Звичайний образ захисника народу – чоловік. Але в цій книзі, головною захисницею всього народу є молода дівчина з незнатного роду, яка виховувалася без батька і матері. Ім’я Естер – перське, що означає зірка. Її єврейське ім’я було Хадасса – дерево мирта. Будучи слухняною, Естер (або Хадасса) тримала в секреті своє походження і відкрила його тільки в найкритичніший момент свого чоловіка царя, щоб врятувати весь свій народ.

12 фактів про книгу Естер
Частина суфія Естер з колекції Брагінських. Автор – Фред Шерлі, Вікімедіа

10. Артаксеркс є відомою історичною особою

По-грецьки його ім’я звучить Ксеркс. Історики пишуть про нього, як про людину, яка легко піддається впливу. Він відомий в історії тим, що змусив бичувати море (300 ударів) за те, що вибухнула буря і зруйнувала міст через протоку Геллеспонт, і його армія не змогла пройти.

Читайте також:

11. Гаман – потомствений ворог євреїв

Цей лиходій, який замислив знищити весь народ, керувався не просто гнівом, а древньою ворожнечею, яка жила в крові його предків. Гаман за походженням амалик і нащадок царя Агага, якого не знищив цар Саул. І хоча пророк Самуїл вразив цього нечестивого царя, його нащадки вижили. Мордехай же – це нащадок царя Саула. Цар Саул не зміг виконати інструкції Бога і вбити царя Агага, тому Бог відтворює цю ситуацію пізніше, в Персії.

Дух антисемітизму Амалика підіймає свою потворну голову в Гамані, а Дух Божий наповнює іншого нащадка Кіса, щоб замкнути коло і покінчити з ним. Гаман представляється в образі першої людини, яка задумала геноцид за національною ознакою.

12. Події в книзі повністю змінюють ставлення до юдеїв

Книга починається з того, що представники народу Ізраїльського знаходяться на «напівпартизанському положенні», вони приховують своє походження (Естер 2:20). Але книга закінчується тим, що всі хочуть приєднатися до народу Божого і називатися юдеями (Естер 8:17).

Автор – Роман Калашников / blagovestie.today

Джерело: ieshua.org

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button