Актуальне

31 жовтня 1517 року – початок Реформації в Європі

Доки багато людей сьогодні бездумно відзначають сатанинське свято смерті, ми не перестаємо нагадувати Вам про більш важливу подію, що відбулася 31 жовтня. А саме — початок Реформації у Європі. Зважаючи на процес націотворення в Україні, в цей буремний час реформаторські ідеї звучать як ніколи актуально.
Рівно 502 роки тому чернець ордену августинців Мартін Лютер прибив 95 тез до дверей Віттенберзької церкви і тим самим поголосив повернення до біблійних принципів. Цей вчинок ченця дав поштовх до утворення протестантських церков та запустив цілу серію глобальних перетворень в Європі.

Протягом всього життя Лютеру довелося захищати свої переконання, неодноразово ризикувати життям, але відстоювати правду попри безліч небезпек. Коли на Вормському сеймі світські та духовні правителі Німеччини намагалися його скомпрометувати та звинувачували в єресі, чернець виголосив знамениту фразу: «Якщо я не буду переконаний свідченнями Святого Письма та ясними доказами розуму — бо я не визнаю авторитету ані пап, ані соборів, адже вони суперечать одне одному… Я не можу й не хочу зрікатися будь-чого, тому що недобре і небезпечно чинити щось супроти совісті. На цьому стою і не можу інакше». Можливо, сам того не розуміючи, Лютер окреслив ті два взаємопов’язані принципи, на яких тримається вся Західна цивілізація: християнську доктрину та раціональність.
З одного боку, вчинок Лютера – це сміливий виклик католицькій церкві, а з іншого – цілком закономірний факт. Реформаторські ідеї не зародилися 1517-го, але саме в XVI столітті поєдналося чимало обставин, які дали поштовх змінам. Безперечно, це час великого наукового прогресу. Винайдення книгодрукування стало вагомим чинником для поширення ідей Лютера в Німеччині та інших реформаторів по всій Європі. Водночас, саме реалізація цих ідей, дала науці нове дихання.
Озираючись назад, не можна применшити вплив Реформації на наукові відкриття. На відміну від середньовічних схоластів, науковці XVI-XVII століття не розділяли буття на пусте «земне» й величне «небесне», не знецінювали матеріальний світ, але через його вивчення пізнавали Творця світу. Реформація відкрила двері для розвитку багатьох наук: анатомії, фізіології, експериментальної медицини, фізики та хімії (на противагу середньовічній алхімії).
Однак попри очевидну прогресивність і новаторство протестантизму, реформатори не були авторами чогось нового. Весь реформаторський процес у своїй суті був поверненням до старого і фундаментального – біблійного погляду на світ і на людину в ньому. Протестанти боролися не просто з нашаруванням безглуздих традицій, але багато в чому з варварськими та навіть язичницькими устоями європейського релігійного життя.
Хтось зводить Реформацію лише до питання релігії, хтось інший навпаки – вбачає в цих процесах корисливі дії князів, проте справжня суть змін була значно глибшою. Все століття Реформації – це наочна демонстрація глобального впливу християнства на перебудову суспільства.
Дійсно, особливість Реформації не лише в поверненні віровчення до біблійних основ, але й у радикальній трансформації суспільства. Значна частина всього найкращого, що має Європа і Західна цивілізація загалом, народилося в часи Реформації чи стало її плодами. Це, насамперед, інший погляд на людину та її покликання, що дало світу протестантську етику праці, економічне процвітання, права людини та розквіт демократії.
Зважаючи все, згадане вище, варто згадати Україну в цих процесах. Хоча реформаторські ідеї не мали такого поширення на наших землях, як-от в Німеччині, Нідерландах чи Англії, і були досить швидко придушені владою Речі Посполитої, однак певна частка послідовників «батьків Реформації» в Україні завжди була. Значно ширшу популярність протестантизм набуває вже на початку ХХ століття, проте такої свободи віросповідання, як сьогодні, українські протестанти ще не мали.

Реформація – явище значно глобальніше, ніж просто репрезентація певної конфесії. Це глибока трансформація суспільного життя. Зважаючи на процес націотворення в Україні, в цей буремний час реформаторські ідеї звучать як ніколи актуально. Поглянувши на суспільство з точки зору його Автора (а це досить обширно прописано в Слові Божому) цілком можливо повторити європейський успіх, що ми багато років декларуємо як своє прагнення.

Джерело: Християни для України

[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button