Варто замислитись

5 особливостей, які зробили ранню церкву унікальною

У перші три століття християни переслідувалися більше, ніж будь-яка інша релігійна група. Оскільки вони відмовлялися шанувати інших богів або поклонятися імператору, їх сприймали як занадто ексклюзивних, занадто обмежених і загрозу суспільному ладу.

Тож чому, якщо християн зневажали і виключали з кіл впливу та бізнесу та часто вбивали, − хтось ставав християнином? Ларрі Уртадо досліджує це питання у двох книгах:  «Чому на Землі хтось став християнином у перші три століття?» і «Знищувач богів: відмінність ранньохристиянського світу в римському світі».

Одна з головних причин, пояснює Уртадо, полягала в тому, що християнська церква була унікальним «соціальним проєктом». Вони були контрастною спільнотою, контркультурою, яка була і образливою, але водночас привабливою для багатьох.

Але чим християнська спільнота була такою відмінною від інших?

Нова ідентичність

Уртадо вказує, що основою цього незвичайного соціального проєкту стала унікальна релігійна ідентичність християн. До християнства не існувало чіткої «релігійної ідентичності», оскільки ваша релігія була просто аспектом вашої етнічної чи національної ідентичності. Якби ви були з цього міста, або з цього племені, або з цього народу, ви поклонялися богам цього міста, племені чи народу. Ваша релігія була в основному призначена вам.

Християнство вперше внесло в людську думку уявлення про те, що ви обрали свою релігію, незалежно від раси та класу. Християнство також радикально стверджувало, що ваша віра в Христа стала вашою новою, найглибшою ідентичністю, і водночас не стирала і не знищувала вашу расу, клас і стать. Натомість ваші стосунки з Христом понизили їх на друге місце. Це означало, що всі християни – чи то раби, чи вільні, чи знать, будь-якої раси та національності – тепер рівні у Христі (Гал. 3: 26–29). Це був радикальний виклик укоріненій соціальній структурі та поділам римського суспільства, і з нього випливало щонайменше п’ять унікальних рис.

1. Рання церква була багатонаціональною і відчувала єдність через етнічні кордони, і це приголомшувало

Для прикладу, ознайомтеся з описом керівництва антиохійської церкви (Дії 13). У книзі Дії ми бачимо чудову єдність між людьми різних рас. Ефесянам 2 є свідченням важливості расового примирення як плоду Євангелії серед християн.

2. Рання церква була спільнотою прощення та примирення

Як ми вже говорили, християн часто виключали і критикували, але їх також активно переслідували, ув’язнювали, нападали і вбивали. Проте, християни навчали прощення і стримували помсту проти опонентів. У культурі ганьби й честі, в якій очікували помсти, це було нечувано. Християни не висміювали і не насміхалися зі своїх опонентів, не кажучи вже про те, щоб відплачувати їм насильством.

3. Рання церква славилася гостинністю до бідних і стражденних

Попри те, що передбачалося піклуватися про бідних у своїй родині чи племені, «безладна» допомога християн надавалася всім бідним – навіть іншим расам та релігіям, як викладено в притчі Ісуса про милосердного самарянина (Луки 10: 25–37). Це було безпрецедентним явищем (див. есе Гарі Фернгрена «Втілення та ранньохристиянська філантропія»). Під час міських епідемій християни, як правило, не тікали з міст, а залишалися і доглядали за хворими та вмираючими всіх груп, часто ціною власного життя.

4. Це була громада, віддана святості життя

Християни не просто виступали проти абортів. Аборт був небезпечним і відносно рідкісним. Більш поширена практика називалася «опромінення немовлят». Небажаних немовлят буквально викидали на смітники, щоб вони померли, або були віддані торговцями в рабство та проституцію. Християни рятували немовлят і приймали їх.

5. Це була сексуальна контркультура

Римська культура наполягала на тому, що заміжні жінки з соціальним статусом утримуються від статевих стосунків поза шлюбом, але очікувалося, що чоловіки (навіть одружені чоловіки) будуть мати статеві стосунки з людьми, нижчими за статусом − рабинями, повіями та дітьми. Це було не тільки дозволено, це вважалося неминучим. Частково це пояснювалося тим, що секс у цій культурі завжди вважався виразом свого соціального статусу. Секс в основному розглядався як простий фізичний апетит, який був непереборним.

Статеві норми християн, звичайно, були іншими. Церква забороняла будь-які статеві стосунки поза гетеросексуальним шлюбом. Але старші, здавалося б, більш «звільнені» язичницькі сексуальні практики зрештою поступилися місцем більш жорстким християнським нормам, оскільки «глибша логіка» християнської сексуальності так відрізнялась. Вона розглядала секс не просто як апетит, а як спосіб повністю віддати себе іншому і, таким чином, наслідувати та з’єднатися з Богом, який віддав себе у Христі. Вона також була більш егалітарною, ставлячись до всіх людей як рівних і відкидаючи подвійні стандарти статі та соціального статусу. Нарешті, християнство сприймало сексуальний самоконтроль як здійснення людської свободи, свідчення того, що ми не просто пішаки наших бажань чи долі (див. «Від ганьби до гріха: Християнська трансформація статевої моралі в пізній античності»).

Читайте також:

Любовний виклик

Через те, що перша церква не вписувалася в навколишню культуру, а навпаки кидала їй виклик, вона врешті-решт справила на неї такий вплив.

Чи міг би по суті такий самий соціальний проєкт мати подібний ефект, якби він був здійснений сьогодні?

Автор: Тім Келлер

Джерело: thegospelcoalition.org

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Редакція

Слово про Слово – інформаційний християнський ресурс. Публікуємо щоденні новини, коментарі, аналітику, що висвітлюють релігійну тематику в Україні та світі. Публікуємо статті різних жанрів, авторські блоги, оповідання, поезію, притчі.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button