Інтерв'ю

Інстаграм і ютуб. Як проскролити найкращі роки життя

Відкриваю Телеграм і тільки тоді розумію, що не зможу зв’язатися з Антоном так. Він не користується Телеграмом. Він відмовився від смартфону. Але я вже зайшла, тому відповідаю на кілька повідомлень, прогортаю останні новини в групах. Через годину телефоную Антону. Домовляємось про інтерв’ю.

Під час підготовки до інтерв’ю натрапляю на цікавий факт. Якщо коротко, у нас є два види уваги: та, яку ми концентруємо самі, і та, яка працює незалежно від нас, аби вчасно помітити небезпеку. Це саме та увага, яка допомагає нам відскочити від собаки чи побачити машину периферійним зором. Вона реагує на рух, звук і світло. А тепер пригадайте, що відбувається з телефоном, коли приходить сповіщення з додатка? Телефон вібрує (рух), засвічується (світло) і бібінькає (звук). Це той випадок, коли наука про мозок використовується не задля покращення життя людей, а для того, щоб люди більше користувалися телефоном.

Зустрічаюся з Антоном:

Скільки часу живеш без смартфона?

3—4 тижні

Чому?

Мені не вистачало спілкування з Богом, мені не вистачало Його присутності. Я запитував себе: «До чого я більше приходжу? До телефона чи до Слова Божого, до живого спілкування з людьми, до молитви?» Ось я і вирішив обмежити себе в цьому.

Є якісь проблеми через це?

Багато хто мені докоряє в тому, що я дивний, дурний, хоча чим більше мені це люди говорили, коли я хотів продати телефон, тим більше мене це мотивувало зробити.

Чого не вистачає?

Не вистачає зв’язку, телеграму, вайберу, бо я ще навчаюся і мені деякі файли можуть скидати туди, але я думаю, що це не проблема. Можна зайти через комп’ютер і там це подивитися, зв’язатись з людиною також не проблема. Люди якось жили без смартфонів, без телефонів. Зараз зв’язуюсь з друзями, подзвонивши їм.

На що тепер витрачаєш час?

Читаю Біблію, читаю українську, російську літературу. Більше часу приділяю праці, оскільки тепер я сконцентрований на роботі, а не на гортанні стрічки чи чатах.

Сумуєш за телефоном?

Ні, не жалію ані на грам.

Телефон – це залежність?

Залежність. Психологічна є звичайно. Наші технології не розвинулась настільки сильно, щоб була фізична залежність від телефонів, але психологічна залежність є. «Все мені дозволено, але не все мені на користь». Все мені дозволено, але ніщо не повинно керувати мною. Все мені дозволено, але не все мене будує. Ось на що я спираюсь. Це може бути для когось корисно, а для когось не корисно. Телефон – хороша річ. У ньому зібрано багато можливостей: фотоапарат, музика, інтернет, карти. Ти кудись їдеш, використовуєш карти, музику треба слухати – слухаєш, спілкуватись – спілкуєшся. Але я, певно, не навчився правильно використовувати цей телефон.

До того, як відмовитись від телефону, пробував видаляти додатки?

Пробував, але все одно вертався. Була спокуса. День-два побув без інстаграму, а потім: «А що ж там мені написали?» або «Хто там як живе, треба подивитись». Знову завантажував та заходив.

Маєш пораду для людей, які користуються телефоном?

Я єдине хочу, щоб телефон не був центром нашої уваги. Не ця річ повинна бути центром нашої уваги. Я, можливо, якийсь консервативний і багато хто говорить, що я дивний, бо відмовився від смартфона, але чим більше мені говорять «ти дурний, що ти так зробив, ти дивний», мене це більше мотивує.

Почав краще спати?

Мені здається, так. Це залежить від того, як я себе налаштую, який в мене день був, які стосунки з людьми в мене були: приємні чи неприємні. Зараз я просинаюсь в 7 без будильника.

Дякую за розмову.

Читайте також: 

Аза Раскін – експрацівник Mozilla, автор Firefox Panorama – сказав: «Оскільки ми не платимо за продукти, яким ми користуємося, за них платить рекламодавець, і йому продають нас». Якщо ви не платите за товар, значить, ви і є товар.

Знову перевіряю телеграм й інстаграм, там нічого нового. Змушую себе відкласти телефон і піти спати. Якщо пощастить, у мене вийде. Цікаво, а на що витратив цей вечір Антон…

Рекомендуємо до ознайомлення:

Фільм «Соціальна дилема», 2020 рік

Настя Кей «Якщо ви не можете сконцентруватися»

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Tanya Berezna

Журналістка і редакторка Всеукраїнської християнської газети "Слово про Слово". Студентка видавничої справи Східноєвропейського національного університету.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button