Актуальне

Коли подарунок не є хабаром?

Не розуміючи нищівної сили зла, ми можемо себе оправдати або переконати, що хабар є звичайним подарунком. Отже, нагадаймо, що таке хабар. Ст.368 Кримінального кодексу України говорить: «Одержання хабара – прийняття службовою особою незаконної винагороди за виконання чи не виконання певних дій в інтересах того, хто дає хабара». В академічному словнику хабар – це гроші або речі, що даються службовій особі як підкуп або плата за які-небудь злочинні дії в інтересах того, хто дає хабар. Отже:

  • Подарунок є хабаром незалежно від того, коли він дається: до чи після вчинення незаконної дії;
  • Якщо після здійснення законної дії (наприклад, операції) у вас просять добровільно «віддячити» певною сумою грошей – це також хабар або незаконна винагорода.
  •  Також будь-які суми, які значаться як «добровільний внесок», мають справді бути добровільними і офіційними. При цьому вам видадуть квитанцію з печаткою. Ви можете їх і не платити. Якщо вас змушують, то це також хабар.
  • Винним є і той, хто бере і той, хто дає хабар.

Живучи в Україні та вболіваючи за її вихід з кризи і за її економічний, культурний ріст, слід зрозуміти, що той, хто дає і той, хто бере хабарі руйнують власну державу. Також хабарництво, корупція породжують інші злочини. Це як замкнене коло. В освіті – відсутність власної думки, списування, копіювання, низький рівень підготовки спеціалістів і погіршення освіти в школі. В медицині – погіршення надання медичних послуг. В правосудді – відсутність справедливості, порядку, збільшення злочинів, процвітання злочинців. В бізнесі – процвітання «чорного ринку», крадіжки державних коштів, зменшення державних надходжень, погіршення екологічної ситуації, здоров’я населення.

Чи особисто Ви бажаєте розірвати це порочне коло? Чи Ви знову діятиме (власне не діятиме) за приказкою «моя хата з краю».

Що каже про хабарництво Біблія? По-перше, той, хто дає і той, хто бере хабар є ворогом Божим. Моя ціль виправдовує мої методи. Цей принцип суперечить Біблії. Заради своїх цілей (навіть хороших), власної вигоди я викривлюю правосуддя, чиню несправедливість. Це ненавидить Бог. Ісаї 61:8 «Бо Господь Я, і правосуддя кохаю, і ненавиджу розбій та кривду…» По-друге, моя совість затихає, коли часто даю або беру незаконні винагороди і хабар руйнує моє серце. «Коли мудрий кого утискає, то й сам нерозумним стає, а хабар губить серце» (Екл. 7:7).

  • Проаналізуймо самі себе: коли мій подарунок не є хабаром? Це тоді, коли:
  • подарунок не викривлює справедливості;
  • подарунок не приховує негідного вчинку;
  • подарунок дається не для власної вигоди;
  • подарунок дається щиро, з повагою;
  • цінність подарунка не є такою, яка викличе питання в сторонніх людей.

Більше про те чому варто давати хабарів:

Тому, найкраще – дати подарунок таємно. Вчіться і вдосконалюйтесь, щоб не списувати і не копіювати чужу працю. Знайте свої права, які затверджені в законі. Апелюйте до вищої влади, якщо від вас вимагають незрозумілих і додаткових дій. Отже, чи є принцип «я не даю і не жадаю хабарів» Вашим?

Ірпінська Біблійна церква. 

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button