Для життя

П’ять міфів про Різдво

Ми не завжди помічаємо, як багато міфів просочується у святкування Різдва. Ці міфи – людські домисли, які не підтверджуються Біблією. Розгляньмо п’ять із них, які зустрічаються найчастіше.

Христос народився 25 грудня, або 7 січня

Ісус був народжений до «різдва Христового» (до нашої ери). Можливо, в 4 і 5 році до Р.Х. Є сумніви в тому, що Господь народився взимку. В перші три століття Церква не святкувала Різдво зимою. Якщо воно святкувалося, то співпадало з днем Епіфанії (Богоявлення) 6 січня. Хоч і можливо, що Ісус народився зимою, але ніхто точно цього підтвердити не може.
Варто підкреслити, що дата святкування Різдва була «запозичена» в одного з язичницьких свят. Що стосується ранніх християнських авторів, то вони розходяться в думках стосовно дати народження Христа. Наприклад, Климент Олександрійський стверджував, що Ісус народився 20 травня. Іпполіт Римський вказував на дату 12 січня. Пропонувалися й інші дати: 21 березня, 25 березня, 18 квітня, 29 травня, 17 листопада, 20 листопада. В кінцевому підсумку (це відбулося не раніше 273 року) Церква встановила дату 25 грудня.
Хоч рік і день народження Христа достеменно не відомі, святкування Різдва приносить велику корись. Нехай нас не бентежить «умовна» дата.

Не було місця в готелі

Фраза Луки «не було місця в заїзді» часто сприймається у тому сенсі, що Марії і Йосипу не знайшлося «номера в місцевому готелі». Але це дуже сумнівний факт, що у Віфлеємі був хоч один заїжджий двір. Це було маленьке село збоку від головних доріг. Жодний заїжджий двір не зміг би окупитися. До того ж, Лука не використовує термін, який означав готель, або заїжджий двір. Лука використовує слово, яке означає кімнату для гостей – горницю.
Набагато вірогідніше, що у Віфлеємі, містечку пращурів Йосипа, жили якісь його родичі (можливо, далекі). І так як Віфлеєм був наповнений людьми, які прийшли на перепис, у цих родичів просто не виявилося кімнати для сімейної пари. Такі кімнати для гостей зазвичай знаходилися в передній частині будинку. А хліви розміщувалися в задній частині будинку або на рівень нижче, у спеціальному заглибленні в землі (печері). У такій печері (або хліві) тварини отримували їжу і були захищені від нічного холоду, злодіїв і хижаків. Таким чином, Йосип і Марія знайшли притулок в одному з таких приміщень для тварин. До речі, тварин могли і вивести звідти, щоб звільнити приміщення для породіллі. В євангельських розповідях немає натяку на присутність тварин. Першою людиною, яка, за переданням, сконструювала різдвяну декорацію з яслами і тваринами, був святий Франциск.

Три царі

Ви, напевно, часто чули про прихід до Немовляти трьох царів (волхвів). Одначе, ні про яких царів у Євангелії мова не йде. Волхви не були царями у звичному розумінні цього слова. Це були жреці зі сходу, спеціалісти в екзотеричних науках, в астрології, ворожінні за органами жертовних тварин і т.д. Вони були радниками царів. Пошуки «великого царя» привели їх до Єрусалиму. Щоб потрапити у Віфлеєм, їм потрібне було особливе Божественне одкровення. Коли ці волхви прийшли вшанувати новонародженого Царя, вони, напевно, були в шоці, дізнавшись, що Він народжений в місці, де утримувалися тварини.
Невідомо, скільки було тих мудреців. Євангеліє говорить лише про те, що вони принесли три подарунки. Але це не означає, що їх було саме троє. До того ж, як повідомляє Матвій, вони або залишились у Віфлеємі деякий час, або прийшли значно пізніше народження Ісуса, бо Ірода «турбували» діти навіть дворічного віку – тому він наказав їх убити. Йосип Флавій свідчить, що приблизно у той час Ірод звелів стратити кількох членів своєї сім’ї, так як потерпав від манії, що проти нього постійно плетуть змови.

Смерть тисяч єврейських дітей

У фільмах на різдвяну тему нам часто показують сцени тисяч плачучих матерів, які сумують за своїми дітьми, яких Ірод звелів повбивати. Але такі масштаби дитячих смертей малоймовірні. Віфлеєм був крихітним містечком, більше селом ніж, містом. Кількість дітей у віці до двох років навряд чи була більшою десяти душ.
Матвій повідомляє нам, що мудреці, «ввійшовши до дому, знайшли там Дитятко з Марією»(Мт. 2:11). Напевно, після перепису в домі якихось родичів Йосипа звільнилися кімнати для гостей. Тому сім’я переселилася з хліва в дім. Головне завдання приходу мудреців полягає у тому, що народжений Месія є Спасителем не лише для євреїв, але і для язичників.

Марія – мама і діва

Слово Боже вказує на те, що з Марією сталося чудо, вона зачала від Духа Святого, тобто зачаття відбулося без людського втручання. Марія залишалася незайманою дівчиною до народження Христа. Біблія говорить про непорочне зачаття, але нічого не говорить про те, що Марія могла бути дівчиною і після народження. Тобто, після народження Христа Марія уже не була дівою.

Голос Истины

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button