СвітХристиянські новини

«Релігія і наука: від протистояння до взаємодоповнення»: 27-28 травня відбулася міжнародна конференція

Понад 70 представників із різних наукових та богословських академічних установ взяли участь у Міжнародній науково-богословській конференції на тему «Релігія і наука: від протистояння до взаємодоповнення». Захід відбувся 27-28 травня 2021 року. Мета конференції – започаткувати конструктивний діалог між релігійними та науковими світоглядами, проаналізувати та подолати взаємні стереотипи, а також сприяти розвитку співпраці й обміну ідеями між ними.

Джерело: risu.ua з посиланням на newhorizons.org.ua

Серед присутніх були учасники із різних регіонів України та з інших країн.

Важливість цієї конференції в тому, що одним із найпоширеніших стереотипів мислення є уявлення про те, що наука та релігія по суті несумісні. Це сприяє протистоянню між релігійним та науковим дискурсами.

«Релігія і наука: від протистояння до взаємодоповнення»: 27-28 травня відбулася міжнародна конференція

Розпочав захід сучасний християнський апологет, професор науки та релігії, а також директор Центру Оксфордського університету Іяна Рамсі з досліджень науки і релігії (Великобританія) Алістер Макграт. Він говорив про «Новий атеїзм та діалог між наукою та релігією».

Професор Макграт розглянув різні способи відносин природничих наук і релігійної віри, зосередивши особливу увагу на підході, що трактує науку та віру як різні мапи реальності.

За його словами, наукова мапа допомагає зрозуміти, як ми функціонуємо як біологічні істоти, однак богословська мапа допомагає зрозуміти наші найглибші потреби – і це важливо у духовному сенсі.

Алістер Макграт вважає, що набагато продуктивнішим буде рухатися далі застарілої полеміки Нового атеїзму і відкривати, як наука і віра можуть доповнювати й збагачувати одна одну.

Петрос Василіадіс, православний богослов, директор аспірантури Православної екуменічної теології у Міжнародному грецькому університеті (Греція), говорив про антропологічний вимір церковно-наукових відносин.

Професор Василіадіс підкреслив, що Церква не може виконувати свою місію в сучасному світі змістовно та ефективно без певної зустрічі з модерністю.

Православний богослов наголосив, що стара парадигма місії, яка виходила з прямого протистояння з наукою, існувала у формі заперечення еволюційної теорії на початку минулого століття та на рівні антропології в наш час, потребує серйозної переоцінки.

«Релігія і наука: від протистояння до взаємодоповнення»: 27-28 травня відбулася міжнародна конференція

Науковий співробітник Ватиканської обсерваторії Габріеле Джіонті, зосередив увагу учасників конференції на взаємовідносинах між даними сучасної космології та біблійним вченням про Creatio ex Nihilo.

Спікер зазначив, християнське вчення про створення світу Богом має на меті показати, що остаточне буття всього існуючого є в Бозі. За допомогою цієї доктрини Бог спростовує думку про Свою віддаленість від творіння і нагадує про Свою присутність у світі. Доповідач підкреслив, що логічна неможливість сформулювати науковий доказ буття Бога не має заважати християнам бачити в порядку Всесвіту красу відбитку Творця, котрий створив Всесвіт Любов’ю. А гармонійна влаштованість Всесвіту є додатковим аргументом, який може лише зміцнити віру християнина, що спирається на Боже Одкровення.

Джандоменіко Боффі, професор, директор Асоціації «Наука та віра для студентів, які вивчають релігієзнавство» в Інституті Ecclesia Mater Римського Латеранського університету (Італія), зазначив, що така наукова дисципліна як математика може виступати містком між наукою та релігією. За його словами, зустрівшись із таємницею вже у своїй науці, математик не здивується, коли знову зустрінеться з нею у набагато вищій, релігійній реальності. Тому той факт, що релігія передбачає таємницю, є для математиків скоріше необхідною умовою її правдивості, ніж перешкода для її прийняття.

«Релігія і наука: від протистояння до взаємодоповнення»: 27-28 травня відбулася міжнародна конференція

Професор Тільбурзької школи католицького богослов’я Арчібальд ван Вірінген (Нідерланди) розкрив тему: «Дихотомія релігії та науки з точки зору Біблії та екзегези». Професор Вірінген підкреслив, що віра не є протилежністю науці. Наука може входити до складу християнського тлумачення світу, і, навпаки, віра може бути частиною наукового дискурсу, в якому емпіричні підходи мають своє відповідне місце.

Професор фундаментальної теології Університету Миколая Коперника у Торуні (Польща) Пьотр Рошак закликав до відродження класичної, схоластичної традиції герменевтичної єдності, яка не розділяє науку і теологію як непов’язані між собою способи пізнання світу, але плекає жвавий діалог теології із досягненням науки.

Також професор навів приклад наукового відкриття, коли нагадав шлях біблійних мудреців зі Сходу, що йшли до Віфлеєму. Їхній шлях розпочався завдяки спостереженню за світом (наукою), в Єрусалимі вони дізналися про старозавітні пророцтва (контакт з «релігією»), але останні кілометри на шляху з Єрусалиму до Віфлеєму вони керуються обома книгам: Святим Письмом і Природою. Їх подорож виявляє дивовижне співзвуччя, єдність світу та обох історій – біблійної та природної, а також їх примирення.

В останній доповіді Крейтон Марлоу, професор Протестантського теологічного університету у Лювені (Бельгія) говорив про місце науки у біблійних книгах Старого Завіту. На підставі ряду екзегетичних досліджень богослов дійшов висновку, що не існує конфлікту між Біблією та наукою. Він навів аргументи на користь досліджень: 1) якщо Бог говорив на тему науки, то Він не міг помилитися; 2) Божі біблійні одкровення здебільшого не стосуються науки, як ми її знаємо сьогодні.

На думку професора, спочатку слід довести, що текст робить наукове твердження, а вже тоді обговорювати його зв’язок із сучасною науковою теорією. Змушування біблійного тексту промовляти науковим чином, вкладання в нього неконтекстуального значення більше шкодить, ніж допомагає християнському свідченню.

Читайте також:

Під час конференції організатори інавгурували проєкт «Religion and Science: CapacityBuilding for the Future» Східноєвропейського інституту теології (Львів, Україна).

Проєкт здійснюється за підтримки Фундації Джона Темпелтона в рамках програми «Нові горизонти для науки і релігії у центрально-східній Європі у співпраці з Центром Оксфордського університету з досліджень науки і релігії.

Детальніше ознайомитися з конференцією можна, перейшовши за посиланням.

Доповіді будуть розміщені на YouTube каналі проєкту Religion and Science.

Вже планується проведення наступною міжнародної та міжконфесійної конференції восени 2021 року. Детальніше інформація щодо запланованої конференції та наступних заходів проєкту буде опублікована на сайті проєкту.

За результатами конференції буде опублікований збірник матеріалів.

Нагадаємо, що 28 травня в Таврійському християнському інституті в Херсоні відбулася «молитовна вечеря» науковців міста. Ректор інституту Валентин Синій запросив близько 40 науковців різних галузей з 5 університетів долучитися до обговорення, як християнські чесноти можуть допомогти у формуванні «чистого серця» та цінностей суспільства.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button