Актуальне

Смертність в Україні, або від чого помирають українці

Смертність — дуже надійний показник. В Україні абсолютна більшість смертей реєструється, на відміну від захворюваності.
Наявний розлад здоров’я не завжди потрапляє до офіційної статистики. Адже це залежить і від того, звернеться людина до медичного закладу чи проігнорує свій стан або обмежиться самолікуванням; від доступності медичної допомоги, можливостей діагностики проблеми зі здоров’ям, що своєю чергою визначає наявність необхідних для цього обладнання та реактивів чи кваліфікації і навичок фахівців. Покійного вже не воскресиш, і йому не допоможеш. Однак у масштабі нації дані про смертність є важливою базою обґрунтування дій, що стануть корисними для тих, хто живе сьогодні.

Ми маємо дані Держстату України щодо смертності в Україні за 2019 рік. Якими ж були причини понад 580 тисяч смертей наших співвітчизників (коли бути точними — 581114)? Як і раніше, у 2019 році на чільному місці — серцево-судинні захворювання, друге й третє місця посідають новоутворення та зовнішні причини смерті, тобто травми, отруєння і нещасні випадки. Наступні за значущістю у топ-5 основних причин — хвороби органів травлення та хвороби органів дихання.
Смертність в Україні, або від чого помирають українці
Сьогодні дані про чисельність населення, необхідні для розрахунку відносних показників смертності,— некоректні. Проведення Всеукраїнського перепису населення вкотре «відкладено», тому стараюсь максимально використовувати дані щодо абсолютної кількості смертей.

Статистика смертності за причинами у світі

Всесвітня організація охорони здоров’я визначила топ-10 основних причин смерті, на які у світі припадає 54% з майже 60 млн випадків. Що це за причини? Ішемічна хвороба серця та інсульт забирають найбільше людських життів. Саме ці два захворювання останні 15 років залишаються провідними причинами смерті у світі. Третю, четверту і шосту позиції в глобальному масштабі посідають ураження легень. Це смерті від хронічної обструктивної хвороби легень, інфекцій нижніх дихальних шляхів (пневмоній) та від раку легень, трахеї і бронхів. З початку тисячоліття смертність від деменції зросла більш ніж удвічі, у зв’язку з чим у 2016 році деменція стала п’ятою провідною причиною смерті (проти 14-ї позиції у 2000 р.). На сьомому місці — цукровий діабет, значущість якого зросла. Натомість діарейні хвороби як причина смерті спустились у топі на дев’яту сходинку. Восьма позиція — за ДТП (у 2000 р. — десята!). Завершив топ-десятку туберкульоз. Є позитивні речі: ВІЛ/СНІД не належить більше до десятки провідних причин смерті (а 2000-го ця патологія посідала сьоме місце!).

Що в інших?

Цікаво порівняти з ситуацією в найближчої сусідки — Польщі — країні, близькій за природними і кліматичними умовами, з переважно слов’янським населенням, схожими харчовими вподобаннями, любов’ю до міцних алкогольних напоїв і навіть традиціями варити місцеву самогонку — бімбер. Не забуваємо, що вона є країною колишнього соціалістичного табору; як і Україна, пройшла через болісну перебудову соціально-економічного ладу. У Польщі прогресує постаріння населення, посилене відпливом молоді та людей середнього віку на навчання і роботу в більш привабливі країни (що стало значно легше робити після її приєднання до ЄС). Тому можна було б очікувати і схожого розподілу смертей за причинами. Однак, наприклад, серцево-судинні захворювання мають у Польщі меншу значущість, відповідаючи менш ніж за половину (40,5%) смертних випадків (у нас — аж за дві третини!). Натомість частка новоутворень удвічі вагоміша. Навряд чи це свідчить про гіршу епідеміологічну ситуацію щодо онкозахворювань, швидше це результат кращого діагностування і якіснішого визначення причини смерті. Набагато менше поляків гинуть внаслідок інфекційних захворювань, зате більшим є внесок хвороб органів дихання.
Смертність в Україні, або від чого помирають українці
Рутинна практика ставити старшим особам стандартну і звичну причину смерті «Ішемічна хвороба серця, атеросклеротичний кардіосклероз», з одного боку, певним чином відповідає реаліям (важко знайти абсолютно здорове серце і судини в літньої людини), з іншого — спотворює реальну картину і зумовлює недооблік інших патологій, що спричинили конкретний смертний випадок.
Є ще одна група причин смерті, зростання якої зазвичай свідчить про погіршення якості даних. Це «Симптоми, ознаки та відхилення від норми, що виявлені при клінічних і лабораторних дослідженнях, не класифіковані в інших рубриках», до яких у 2019 р. потрапило 24,7 тис. смертей, майже половина з яких (43%) — старість. У межах цього класу зазвичай згруповані недосить визначені стани, симптоми й результати клінічних (або інших процедур дослідження), які не відповідають нормі, але для яких не встановлено конкретного діагнозу, що дозволило б віднести смерть до іншої рубрики. Тобто до цього класу потрапляють ті ознаки й симптоми, які можуть вказувати більш ніж на одну систему організму й визначені як «не уточнені в будь-якому відношенні», «невідомої етіології» або «минущі». Сьогодні в Росії б’ють на сполох, розцінюючи зростання значущості таких причин у національній статистиці як маніпулювання. Фахівці Фонду «Здоров’я» встановили, що у 2016 р. «старість» зазначали як причину майже в кожному п’ятому випадку смерті людей віком за 80 років (в Україні — 5%). Вони заявляють, що перекручена статистика заважає побачити справжній стан справ зі смертністю від серцево-судинних та інших захворювань, а також із доступністю медичної допомоги для літніх людей. Так, С.Вангородська ставить питання руба: «Смерть від старості — результат демографічної політики чи інструмент імітаційної діяльності органів влади?» В нашій країні ситуація, звісно, краща, але певне «розширення» цього класу викликає занепокоєння (так, у 2002 р. частка таких смертей була нижчою: 3,8 проти 4,2% у 2019)…
Навіщо нам знати, скільки людей, якої статі, в якому віці й від чого померло на певній території, у країні (або групі країн)? Достовірна статистика причин смерті допомагає визначати соціальну політику, насамперед стратегію і конкретні заходи охорони громадського здоров’я. Наприклад, країна, в якій смертність від інсульту впродовж років швидко зростає, має планувати розгортання ефективних програм стимулювання здорового способу життя, боротьби з факторами ризику, мобілізацію зусиль системи охорони здоров’я, суспільства і населення з контролю високого артеріального тиску, вдосконалення допомоги при порушенні мозкового кровообігу. Чи, наприклад, висока смертність від певної інфекційної хвороби примушує збільшувати витрати на її профілактику та ефективне лікування. Поліпшення якості даних у розрізі визначення причин смерті має важливе значення для зміцнення здоров’я і зменшення кількості тих випадків смерті, яким можна запобігти. Окрім того, аналіз смертності (з фокусом на тій, якій можна запобігти) віддзеркалює результативність соціально-економічної політики країни загалом. Скільки людей помирає, і чому — необхідне знання, що дозволяє оцінювати стан здоров’я населення, безпеку та умови життя в державі, ефективність охорони здоров’я, освіти й охорони правопорядку і, врешті-решт, спроможність влади реально служити народу.

Автор Наталія Рингач

Джерело: Дзеркало Тижня

[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. Досить пізнавальна стаття. Головно, не через кількість даних, хоча і вони присутні в достатній кількості, а через різносторонній аналіз важливості точної статистики та ретельного аналізу причин смертності. Думаючи про людей пенсійного віку, як найбільш незахищену верству населення в Україні, гадаю над важливо створити оптимально доступні умови для якісного медичного забезпечення, регулярних обстежень та програм лояльності для придбання препаратів, які потребують вживати на постійній основі. Спонукає задуматися і подивитися більш далекоглядно на проблеми зі здоров’ям, які виникають, не зважаючи на власний вік та моїх рідних. Спосіб життя береться до уваги у його крайніх виявах, які шкодять здоров’ю, проте незначне, але тривалі моменти, при недбальстві, можуть завдати непоправної шкоди. Асе добре вчасно!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button