Новини археологіїХристиянські новини

Топ-10 біблійних археологічних відкриттів 2020 року

Попри карантинні обмеження через COVID-19, у 2020 році не бракувало новин про Біблійну археологію. Деякі розкопки все ж проводилися в Ізраїлі та сусідніх країнах. На думку Гордона Гов’є, скласти список десяти найважливіших відкриттів у Біблійній археології, як і раніше, можливо.

Тому наводимо список Топ-10 біблійних археологічних відкриттів 2020 року.

10. Ассирійські боги

На десятому місці відкриття італійських і курдських археологів, які виявили вирізані в камені 15-футові зображення царя Ассирії та семи ассирійських богів, що стоять на спинах священних тварин. Твір мистецтва було висічено в скелі, яка розташовувалася уздовж каналу в Північному Курдистані (Ірак).

Припускають, що зображений цар – це Саргон II, який правив з 722 по 705 рік до нашої ери та завоював північне царство Ізраїлю (2 Царів 17:6). Цілком можливо, що канал, де був знайдений рельєф, виритий ізраїльтянами, поневоленими Саргоном II, що все ж припущення.

9. Церква на камені

На дев’ятому місці розкопки в Баніасі на півночі Ізраїлю, в ході яких були виявлені залишки церкви четвертого століття, побудованої, як узвичаєно, на місці попереднього храму. Баніас був культовим центром поклоніння Пану, а святилище, швидше за все, служило для поклоніння цьому грецькому божеству, що пов’язане із сексом, весною та перемогою в Марафонській битві. Місто пізніше вважалося біблійною Кесарією Пилиповою, а храм розташовувався недалеко від того місця, де Петро розмовляв з Ісусом Христом (Від Матвія 16:13-19). Один камінь в руїнах відзначений гравіюванням хреста, залишеним паломниками, які відвідали церкву незабаром після того, як християнство стало офіційною релігією Римської Імперії.

Топ-10 біблійних археологічних відкриттів 2020 року
Мозаїчна підлога, прикрашена хрестом, біля візантійської церкви близько 400 р. н. е., розкопана в заповіднику Баніяс. (фото – Янів Коен)

8. Форпост союзників царя Давида

Розкопки тривали й на Голанських висотах. Археологи виявили укріплену будівлю, датовану часом правління Давида, близько 1000 року до Р. Х. або більш ймовірно дещо пізніше. На великому базальтовому камені у фортеці вигравіювані дві рогаті фігури з простягнутими руками. Археологи вважають, що ця будівля була форпостом царства Гешура, союзного для царя Давида. Дружина Давида Маака, мати Авесалома, була дочкою царя Гешура. З приводу ідентичності цього місця Віфсаїді Галілейській триває дискусія.

Читайте також:

7. Радості растафаріанців

Хтось може засумніватися у важливості цього відкриття. Тест органічних залишків на обпаленій поверхні вівтаря восьмого століття до нашої ери виявив залишки марихуани. Це перше свідчення того, що вона була пов’язана з будь-якою формою релігії в стародавньому Ізраїлі. До того ж можна говорити про найбільш стародавнє ритуальне використання марихуани на сьогодні. Культовий центр в пустельній фортеці Арад був вперше розкопаний у 1960-х роках. Тести, проведені півстоліття тому, не дали особливих результатів. Нові випробування проводилися з використанням вдосконаленого обладнання та методів. Другий вівтар на цьому місці мав сліди ладану.

6. Альтернативний храм

Відкриття під шостим номером, на перший погляд, набагато більш сенсаційне. Археологи Тель-Авівського університету довели, що храм, виявлений під час реконструкції ізраїльського шосе № 1, недалеко від Єрусалиму, був побудований близько 900 року до Р. Х. Таким чином можна говорити про альтернативний храм Соломона. Відкриття було разючим, але добре вписувалося у старозавітню розповідь про те, де і як поклонятися Єдиному. Можливо, цей храм пов’язаний з пограбуванням фараоном Шешонк Єрусалимського храму, а може і з іншими невідомими нам обставинами. Тому місце цього об’єкта в історії Ізраїлю ще належить з’ясувати.

Топ-10 біблійних археологічних відкриттів 2020 року
Ізраїльський храм у Тель-Моці. Автор – Natritmeyer (Wiki)

5. «Разючі боги» Ханаана

Ізраїльський археолог Йосеф Гарфінкель виявив руїни ханаанського храму 12-го століття до н. е. Розкопки, проведені в Лахіші, в одному з найважливіших старозавітних міст у регіоні, дали скарб артефактів, які використовуються в ханаанському культі, що включає ювелірні вироби, кинджали та дві бронзові статуетки заввишки в чотири дюйми так званих «разючих богів». Можливо, найбільш значущою знахідкою в храмі є бронзовий скіпетр, покритий сріблом. Гарфінкель вважає, що його тримала статуя ханаанського бога Ваала розміром з людину. Сама статуя була знайдена, але великі статуї стародавніх ханаанських богів зустрічаються вкрай рідко.

4. Царський палац

Археологи, що працюють в рамках проєкту дороги в долині Їзреел, за межами сучасного міста Афула, виявили царський комплекс, який служив ізраїльським правителям, зокрема Омрі (Омрі) і Ахаву. Комплекс розташований в декількох кілометрах від Тель-Ізрееля, де розкопаний інший палац царя Ахава. Великий будинок з колонами, який виявили археологи, було описано як «найкраще збережена будівля династії Омрі, коли-небудь знайдене в Ізраїлі».

Глиняні судини для зберігання продуктів, знайдені на місці розкопок, підтверджують, що тут, мабуть, функціонувала централізована система розподілу їжі. В цілому можна сказати, що археологія має дуже значний обсяг матеріалів про цей період життя Ізраїльського царства.

3. Домашня церква в Лаодикії

Турецький археолог Челал Шимшек, під час розкопок будинку в Лаодикії, виявив священні предмети, що використовуються в християнському богослужінні. Будинок з перистилем, побудований навколо центрального саду або двору, розташовувався поруч з театром і, ймовірно, належав багатим людям. Апостол Павло послав в Лаодикійську церкву послання, яке згадується в посланні до Колосян, але воно, мабуть, втрачено. Лаодикійська Церква також згадується в Одкровенні, коли Ісус Христос засуджує тих християн, хто говорить: «Я багатий, і збагатів, і не потребую нічого. А не знаєш, що ти нужденний, і мізерний, і вбогий, і сліпий, і голий!» (Одкровення 3:17).

Шимшек не описує детально релігійні предмети, які він розкопав, але стверджує, що домова церква додасть вченим розуміння того, «як християнство поширювалося в Лаодикії з середини першого століття». Важливість цієї знахідки пов’язана з тим, що легше виявити палац 10 століття до Р. Х. як офіційний об’єкт, ніж зробити знахідку того періоду, коли християнство існувало підпільно.

Топ-10 біблійних археологічних відкриттів 2020 року
Лаодикія

2. Підроблені оригінали та справжні підробки

Однією з постійних проблем для біблійних археологів є верифікація справжності артефактів, що не були виявлені в ході розкопок, але були придбані на ринку. Цього року було досліджено кілька потенційно важливих артефактів: відбиток глиняного друку, що колись вважався підробкою, виявився справжнім, в той час, як фрагменти сувоїв Мертвого моря, що колись вважалися справжніми, виявилися підробленими.

Професор Університету Бен-Гуріона Юваль Ґорен і його команда визначили, що «булла» або глиняна печатка, яка зображує лева, який гарчить, що датується правлінням Єровоама II, який правив з 788 по 748 рік до Р. Х., куплена на бедуїнському ринку за невелику суму кілька десятиліть тому, виявилася справжньою.

Водночас фірма, що спеціалізується на виявленні художніх підробок, виявила, що 16 фрагментів сувоїв Мертвого моря в колекції Музею Біблії є сучасними підробками. Музей заслужив повагу за ретельне розслідування цього питання і тепер відкрив особливий розділ підроблених артефактів. Існує понад 70 інших, можливо, підроблених фрагментів, які були запропоновані колекціонерам з 2002 року.

1. Палац Манасії

На першому місці відкриття залишків палацу, що ймовірно належав царю Манасії (695-642 рр. до Р. Х.), правителю, який «зробив багато зла в очах Господа», що розширює розуміння археологами царювання пізніх царів Юдеї.

Руїни розташовані на набережній Армон-Ханаців, місці, звідки відкривається вид на Храмову гору і Старе місто Єрусалиму з півдня. «Протоеолійська» кам’яна кладка пов’язана з царськими будівлями періоду Першого Храму. Ця споруда належить до 55-річного правління Манасії, який прийняв Південне царство від свого батька царя Єзекії.

У декількох кварталах звідси, поруч з нещодавно побудованим посольством США, археологи також виявили залишки великого складу. Вважається, що це був централізований пункт розподілу продовольства, який також служив сховищем надлишків сільськогосподарської продукції. Склад датується тим же періодом.

Десять років тому археологи виявили залишки палацу та адміністративного центру неподалік в Рамат-Рахіль. Опублікований цього року звіт про розкопки в поєднанні з новими розкопками доводить, що цей район уздовж дороги до Вифлеєму був головним центром діяльності для більш пізніх правителів Юдейського царства.

Автор − Гордон Говье, редактор журналу Artifax, щоквартального журналу новин біблійної археології, ведучий щотижневої радіопрограми the Book & the Spade.

Джерела: ieshua.org з посиланням на christianitytoday.com та sedmitza.ru.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button