Про відомих

Видатний християнський фізик Едм Маріотт (1620-1684)

Едм Маріотт – абат, французький фізик і ботанік XVII століття, народився в Бургундії 1620 року.
1620-й рік увійшов в історію завдяки кільком важливим подіям. Саме в цей час перші переселенці-пуритани відправляються на кораблі «Мейфлауер» з англійського Плімута в Америку. Корнелліус Дреббель будує підводний човен. А скрипка знаходить свою сучасну форму. До речі, перший твір для скрипки з’являється також в 1620 році – Бьяджо Маріні пише «Romanesca per violino solo е basso».
В цьому ж році в Діжоні у Франції народився герой історії – священик, настоятель монастиря Святого Мартіна поблизу Діжона, один із засновників майбутньої Французької Академії наук в Парижі та фізик, один з авторів закону Бойля-Маріотта, який увійшов до шкільних підручників.
Маріотт з’явився на світ п’ятою, наймолодшою ​​дитиною в сім’ї Симона Маріотта, який обіймав посаду адміністратора в бургундській комуні Тій-Шатель.
Про дитинство Маріотта нам відомо дуже мало. Зате про його відкриття, зроблені в зрілому віці, – більш ніж достатньо. Перш за все, абат-вчений поєднує служіння Богу і турботу про прихід з вивченням оптики. Так, серед найвідоміших його відкриттів – сліпа пляма в людському оці. Розуміння природи цього феномена приходить до Маріотта в сорокарічному віці.
Суть же відкриття зводилася до того, що в оці кожної здорової людини є область на сітківці, яка не чутлива до світла. Цим відкриттям Маріотт шокував королівський двір, а сам король Франції Людовик XIV (прозваний «Король-Сонце») навіть розважався, «поміщаючи» голови слуг в область сліпої плями й, таким чином, споглядав своїх підданих безголовими. До того, Маріотт досліджує веселку, кольорові кільця навколо Сонця і Місяця, дифракцію світла, вивчає різницю між цифровим та тепловим випромінюванням.
Шість років по тому, в 1666 році, за рішенням Людовика XIV Едм Маріотт бере активну участь у створенні Французької Академії наук в Парижі. Природно, він же серед перших її членів. Швидше за все, зайнятість в справах Академії змушує вченого переїхати в Париж. Тут він продовжує свої дослідження, відкриваючи в 1676 році (слідом за Бойлем) закон зміни обсягу даної маси газу в залежності від тиску при постійній температурі (закон Бойля – Маріотта).
Примітно, що вчений знаходить кілька корисних застосувань цього закону, одним з яких стає ідея розрахунку висоти місцевості за показаннями барометра. Також Маріотт проводить і описує цілий ряд дослідів за течією рідин по трубах (очевидно, для проєктування водопроводу Версальського палацу), досліджує висоту підйому струменя в фонтані, доводить збільшення обсягу води при замерзанні.
На довершення до цього, він активно займається механікою: вивчає закон збереження імпульсу при зіткненні підвішених на нитках куль (цим дослідам присвячена окрема праця вченого – «Трактат про удар або зіткненні тіл», що вийшов у 1678 році), пропонує ідею балістичного маятника – масивного тіла, закріпленого в підвішеному стані, за допомогою якого можна визначити швидкість кулі або снаряда. Найважливіші результати наукових пошуків настоятеля монастиря Святого Мартіна увійшли в чотиритомне видання «Фізичні есе» («Essais de physique»), опубліковані в 1676-1681 роках.
У Маріотта не відчувається ніякого конфлікту в питаннях поєднання наукового знання і християнської віри. Завдяки цьому його служіння Богу виразилося в наукових відкриттях. Для нього наука стала способом досягти успіху в пізнанні Творця через дослідження створеного Ним світу і Його законів.
Читайте також:

[sc name=”vylovinfo” ] [sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Олександр В'ялов

Закінчив фізичний факультет Харківського національного університету за спеціальністю «теоретична фізика», викладач фізики вищої категорії, вчитель-методист. Засновник приватної християнської школи «Початок мудрості» Автор книги «Вчені мужі Божі», “Співробітники Творця”.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button