Здоров'я

Зір людини недосконалий?

У науковому світі вже досить давно існує поширена думка про те, що у людей зір набагато гірший ніж у тварин, таких, як кальмари, сови й восьминоги. З цього випливає очевидне запитання, невже Бог дав кращий зір тваринам, а Своєму самому дорогоцінному творінню – людям – ні?
Щоб відповісти на це питання, потрібно бути знайомим з анатомією і середовищем існування названих тварин і людини.
Цікаво, що у сов зір у чомусь дійсно кращий за наш. У порівнянні з оком людини у сов набагато менше колб і більше паличок, які відповідають за чорно-білий сутінковий зір.

зір
Око сови

Щільність паличок в сітківці сов в п’ять разів перевищує такий показник у людини, але це пов’язано з необхідністю цих птахів в сприйнятті об’єктів в сутінках, і на великій відстані. Очі сов НЕ кулястої форми, як здається. Вони мають телескопічну форму. Це звужені спереду і розширені ззаду циліндри. Кришталик ока сови розміщується в довгій трубці. По суті це яскравий телеоб’єктив. Величезний зрачок сприймає саму найменшу кількість світла. Вражаючі дані наводить норвезький натураліст Сверре Фьельстад у своїй книзі “Летіла птиця”. Виявляється, звичайна сіра сова має можливість помітити мишу при силі світла однієї стеаринової свічки, яка горить на відстані вісімсот метрів.

зір
Сіра сова (Strix aluco)
Але так, як у сови очі практично нерухомі, на відміну від людини, сови можуть повертати голову на 270 ° (135 ° в будь-якому напрямку від центрального положення). Також, сови мають 70-градусне поле зору, коли люди мають 140-градусне. Тому, твердження, що сови мають кращий зір ніж люди досить спірне, і буде змінюватися в залежності від контексту.

Тепер трохи про головоногих молюсків – кальмарів і восьминогів

зір
Око восьминога
Вчених найбільше дивує те, що будова нашого ока і восьминога дивно схоже, однак, вони наскільки схожі, настільки й відмінні. Різниця полягає в тонкій будові сітківки. У нас сітківка, яка знаходиться на дні задньої камери ока, лежить під шаром нервових волокон утовреними ґанґлійними, амакріновими, біполярними й горизонтальними клітинами. Тому світло, що надходить через рогівку повинне спочатку пройти через ці шари клітин перш ніж досягне світлочутливих рецепторів – паличок і колбочок. У восьминогів же все навпаки – світлочутливі рецептори лежать на поверхні нервових волокон. Обумовлено це середовищем існування, оскільки нервовий шар захищає наші світлочутливі рецептори від сонячного УФ випромінювання, в той час як головоногі молюски захищені шаром води, в якому, власне, і живуть. А ось найбільше з очей – у гігантського кальмара.
зір
Око гігантського кальмара
Діаметр його ока 27 см, а діаметр зіниці – 9 см. Це дозволяє йому вловлювати навіть найслабше світло, викликаний біолюмінесценцією глибоководних тварин. Отже, всі тварини і людина мають ідеальний зір у своєму середовищі проживання, де створив їх Бог. Він подбав про кожного!

Автори: Олексій Мінькач, О. Бабицький

[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button