Новини суспільстваХристиянські новини

Під час карантину соціологи спостерігають зростання депресії в українців

Кількість українців, в яких є ознаки депресії, дещо зросла, свідчать дані соціологічного опитування, яке опублікувала соціологічна група «Рейтинг» 21 квітня.
Дані групи базуються на третій хвилі дослідження психоемоційного стану українців, яка тривала з 10 по 12 квітня. Перша і друга хвилі відбулися 27-28 березня і 3-4 квітня відповідно. Участь в третьому опитуванні взяли 1 627 респондентів віком від 18 років.
Автори дослідження визначили такі діапазони індексів, які свідчать про наявність ознак розладів у населення (якщо значення менше – ознак немає, якщо більше – вони виражені):

  • депресія: 1,7 – 3,0
  • тривога: 2,1 – 3,4
  • паніка: 1,5 – 2,4
  • втома: 1,9 – 3,0
  • розлад сну: 1,9 – 3,0

У порівнянні з попередньою хвилею зріс індекс депресії – з 2,3 до 2,4. Індекси втоми та розладів сну не змінилися – 2,5, так само як і рівень паніки – 1,5. Індекс тривожності навіть знизився – з 2,7 до 2,6.
Збільшення проявів депресії соціологи пов’язують із обмеженням фізичної активності та відсутністю нових вражень.

«Життя на карантині – це часто «день бабака», – монотонна одноманітність, яка призводить до зниження настрою, млявості. До того ж депресія міцно пов’язана із втомою (чим вищий рівень втоми, тим вищий – депресії) та розладами сну (так само). Виявлена тривожність є ситуативною (виникає в наслідок дії незвичних стресових факторів середовища), на відміну від особистісної, яка є константною психологічною властивістю індивідів. Падіння такої тривожності вірогідно пов’язане із адаптацією до нових умов, зниженням відчуття невизначеності», – йдеться в коментарі до дослідження.
Автори припускають, що зростання рівня паніки наразі малоймовірне, адже вона виникає у відповідь на загрозу в незвичній ситуації і триває недовго, від кількох хвилин до кількох днів, тоді як карантин триває вже кілька тижнів.
Соціологи звертають увагу на те, що у респондентів передпенсійного віку частіше спостерігаються розлади сну та втома, однак рівень тривожності і в них, і в людей найстаршого віку знижується.
«Жінки надалі демонструють вищий рівень усіх емоційних показників, аніж чоловіки. У динаміці за цей час у жінок помітне зниження рівня тривоги, – вони краще адаптувалися та призвичаїлися до змін. У чоловіків фіксується зростання показників депресії та розладу сну, які міцно пов’язані між собою», – свідчать дані дослідження.
Крім того, помітно нижчі показники розладів сну і депресії в тих, хто працює не з дому, тому що робота допомагає урізноманітнити життя під час карантину та хоча б почасти зберегти активність.
У Біблії розповідається про багатьох чоловіків і жінок, у котрих були негативні емоції. Наприклад, Анна була «скорбна духом» (1 Самуїла 1:10). А пророк Ілля одного разу був настільки розчарований, що благав Бога забрати в нього життя (1 Царів 19:4).
Християни першого століття отримали заохочення «втішати пригнічені душі» (1 Солунян 5:14). Відповідно до одного довідника, вислів «пригнічені душі» може стосуватися тих, «хто впродовж деякого часу відчуває великий стрес через життєві негаразди». Отже, пригнічення відчували навіть вірні Богові чоловіки й жінки, про яких ми читаємо в Біблії.
«Молитва — це найкращі ліки проти печалі та зневіри». Здавалося б, як усе просто, але ж так нелегко молитися, коли на душі «коти шкребуть». Терпеливість лікує від зневіри. Тому молитися потрібно, навіть змушуючи себе. А це вже передбачає певні зусилля над собою, причому зусилля ці повинні бути послідовними й регулярними.
«Допоможе позбутися від депресії, тобто відчаю, постійна боротьба з цією пристрастю, яка включає молитву, бо тільки Бог може довершити людські страждання в особливий спосіб».
У Біблії чітко говориться, що хворі потребують лікаря (Луки 5:31). Тож немає нічого поганого в тому, щоб звернутися до лікаря, коли людина потерпає від виснажливого розладу настрою. Біблія також наголошує на важливості молитви. Наприклад, у Псалмі 55:23 написано: «Свого тягаря поклади ти на Господа,— і тебе Він підтримає, Він ніколи не дасть захитатися праведному». Молитва — це не якийсь психотерапевтичний прийом, а реальне спілкування з Богом, Який «зламаносердим близький» (Псалом 34:19).
Боротьбу з депресією не варто відкладати на потім через те, що вона дуже небезпечна. Відчай може прогресувати аж до суїциду. Алкоголік, який нічого не робить зі своєю звичкою напиватися, на очах деградує.

Що ж робити, коли вам здається, що у вас депресія:

– Поділіться вашими почуттями з людиною, якій ви довіряєте. Більшість людей відчувають себе краще після розмови з кимось, хто турбується про них.
– Продовжуйте займатися тими речами, які приносили вам задоволення до хвороби.
– Уникайте самоізоляції. Залишайтеся в контакті із сім’єю та друзями.
– Регулярно займайтеся фізичними вправами, навіть якщо це коротка піша прогулянка.
– Дотримуйтеся здорового режиму харчування та сну.
– Прийміть той факт, що у вас, можливо, депресія та відповідним чином скоректуйте свої очікування. У такому стані у вас може не бути сил, щоб робити всі речі в тому ж обсязі, що й раніше.
– Уникайте або виключіть вживання алкоголю та утримайтеся від використання заборонених психотропних або наркотичних засобів, оскільки вони можуть лише погіршити депресію.
– Якщо у вас з’явилися думки про самогубство, негайно зверніться до будь-кого за допомогою.
Крізь непроглядну темряву… Такою є депресія, яка по суті — темрява душі. Людина втрачає здатність бачити, її душа піддається невимовним мукам. Це битва душі з найсильнішими страхами свідомості, з якими залишаєшся один на один. Депресія — це втрата надії. Непотрібно заганяти цей біль у себе, бо чим більше робиш так, тим сильнішою стає байдужість: до людей, до Бога, до цілого світу, допоки не наступає момент повної ізоляції.
Насамперед слід шукати Бога, Який є сильніший, ніж твоя депресія, і дає надію, бо Він Сам — Надія. Ісус Христос є Світлом, і тільки Він має силу вивести тебе з темряви. Але потрібно підкоритися Божій волі, навіть у найбільших втратах у нашому житті.
Якщо Бог допустив депресію, потрібно довіритися Йому. Істинне поклоніння можливе тільки тоді, коли ми довіряємо Йому. Бо Він не завдасть нам шкоди. Але!!! Це не означає, що ми не зазнаємо болю. Це означає лише те, що ніщо не завдасть нам шкоди. І ми зможемо вийти з темряви тільки тоді, коли ми довіримося Богу.
Хрест Христа свідчить нам про те, що Бог любить нас. Нам не потрібно боятися емоцій і тікати від них, показувати всім свою ідеальну поведінку. Ні! Богу цього не потрібно! Богу потрібне наше смирення. Тому, якщо ти хочеш плакати — плач, радієш — радій, але довіряй Богу! Вір, що, незалежно від обставин, болю, відчаю та темряви, Він поряд.
Нехай наші втрати будуть ще одним приводом поклонитися та прославити Тебе, Батьку. Бог — єдині ліки від депресії, єдиний шляхом до зцілення.

За матеріалами: radiosvoboda.org

[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button