Варто замислитись

Що роблять люди, а тварини — ні

Якщо ми, люди, не є тваринами, які еволюціонували, то ми повинні володіти здібностями й можливостями, яких немає у тварин. Тут ми розглянемо шість з них, які також є рисами, якими володіє Бог. Це — мова, грамотність, музика, математика, творчість і панування/влада.
Ці особливості не тільки роблять нас унікальними, але й роблять нас відповідальними. Ми можемо використовувати ці риси, щоб прославляти Бога або бунтувати проти Його волі — навіть практикувати «справи диявола» (1-Івана 3:8).

1. Мова

Люди — єдиний вид істот, які здатні говорити, і «немає жодного відомого нам суспільства, яке б не володіло мовою». Мова дозволяє нам спілкуватися не тільки один з одним, але й з Богом у молитві, Бог використав її для спілкування з нами. В Біблії описано багато випадків, коли Бог говорив. Наприклад, до Адама і Єви (Буття 3:9-19), Ноя (Буття 6:13-7:4), Авраама (Буття 18:22-33), Мойсея (Вихід 3:4-4:17), Павла (Дії 9:4-6) та апостола Іоанна (Об’явлення 1, 2 і 3), і це лише деякі з них.
Тварини спілкуються кількома способами, в тому числі за допомогою звуків, які вони видають, виразу морди, пози, рухів тіла, фізичного контакту й запахів, але жодна тварина не здатна будувати граматичні фрази або речення. Проте, в Біблії описані два випадки, коли тварини говорили. У 3-му розділі Буття змій розмовляв з Євою, а у Числа 22:28-30 Бог використовував ослицю, щоб поговорити з Валаамом; це було одноразове Боже диво для певної мети, а не характерна риса осла.

2. Грамотність

Грамотність – це підмножина мови, і хоча не всі люди грамотні, всі мають можливість стати такими. Складні культури, що виникли в Месопотамії відразу після потопу, були грамотними. Звичайно, такі ознаки цивілізації, як писемність і технологія, можуть бути загублені, особливо в разі міграції з швидким розсіюванням, що і відбулося після змішування мов у Вавилоні.
Ми знаємо, що Бог пише, тому що Він дав Мойсею десять заповідей на двох кам’яних скрижалях, «написаних Божим перстом» (Вихід 31:18). І Бог написав імена всіх народжених згори християн у Своїй «книзі життя» (Филип’ян 4:3; Об’явлення 17:8; 20:12; 21:27). Ми також знаємо, що «все Писання натхненне Богом …» (2 Тимофія 3:16). Бог вирішив спілкуватися з нами за допомогою Свого записаного Слова, завдяки чому Євангеліє поміщено у вигляді тексту в Біблії.
Жодна тварина не вміє читати або писати, через що тварини не використовують письмове слово для спілкування. Таким чином, грамотність — це дар, співрозмірний з тим, що ми були створені за образом Божим.

3. Музика 

Музика — це чудова річ. Прекрасними є як процес її створення, так і просто прослуховування. Вона може виражати й навіть викликати емоції, такі як неспокій, щастя, смуток, гумор, любов і т. д. у тому числі й у ситуаціях, коли слів буде недостатньо. Ми можемо слухати «Створення» Гайдна й бути вражені образами пишноти творіння, що музика породжує в нашому розумі.
Бог співає! Софонія 3:17 говорить про Бога: «Він буде панувати над вами гучним співом». На особистому рівні Ефесянам 5:18-19 говорить нам: «Наповнюйтеся Духом, повчаючи самих себе псалмами й славослів’ям і піснями духовними, співаючи й граючи в серці своєму для Господа».
Чи співають тварини? Кити, особливо горбаті самці, видають звуки, які називаються «піснями китів». Це можуть бути довгі або низькі стогони, ревучі звуки, спів і щебетання, які вони видають при паруванні або годуванні. Однак вони є регулярними, передбачуваними повторюваними, а не індивідуально творчими. Всі самці в популяції у будь-який момент часу видають одні й ті ж звуки, розташовані за однією й тією ж схемою. Зубасті кити, мабуть, передають ту ж інформацію за допомогою клацань. Так само «пташині пісні» — це видоспецифічні шлюбні заклики або попередження про території чи імітація почутих звуків, таких як гуркіт автомобіля чи, скажімо, бензопили.

4. Математика 

Тільки Бог і люди можуть використовувати й розуміти математику. Відносні розміри, які Бог дав Ною для ковчега (Буття 6:15), були оптимальними для досягнення структурної безпеки, стійкості до перекидання та якості утримання плавучого судна такого розміру в штормовому морі. Людям використання складних математичних методів знадобилося, щоб розгадати прихований порядок, який Бог вмонтував в клацання дельфінів. Це дає їм «гідроакустичну систему, яка настільки точна, що це викликає заздрість у ВМС США».
Використання математики дозволяє нам багато чого зрозуміти про Боже творіння, бо воно веде себе у відповідності з математичними правилами, які Він встановив. Математика дозволила вченим зрозуміти структуру й поведінку багатьох космічних явищ, включаючи орбіти планет нашої Сонячної системи, а потім розрахувати траєкторії космічних апаратів, щоб зробити їхні фотографії великим планом. Це дозволило розвинути теорію відносності й взаємозв’язок між простором, рухом, гравітацією та часом. Теорії, в основі яких покладені ці явища, можуть пояснити (знову ж таки за допомогою математики), як у відносно молодому Всесвіті ми можемо бачити зірки, які знаходяться на відстані мільйонів світлових років.

5. Творчий підхід 

Якби ми знайшли щось настільки ж просте, як молоток на пляжі, ми б знали, що це зробила людина, а не мавпа. Це відбувається тому, що коли тварини створюють речі, вони нескінченно відтворюють стереотипний дизайн, а не використовують творчий підхід. Конкретний павук інстинктивно будує павутину з постійним малюнком, а конкретний птах інстинктивно будує видове гніздо, але ніякої оригінальності при цьому не демонструється.
Ми не тільки творчі люди, ми усвідомлюємо красу й складність Божого творіння, наприклад, у квітці чи пір’їні птаха, в багатьох речах, які є частиною Його творіння.
Дійсно, одним із найсильніших аргументів на користь того, що живі істоти були створені Богом, є те, що вони багато разів надихали людей-дизайнерів. Це передова область біоміметики, тобто вивчення конструкцій і процесів у природі з метою їхньої імітації у практичних додатках.

6. Панування / влада 

Бог дав окрему заповідь нашим прабатькам: «плодіться й розмножуйтеся, і наповнюйте землю, і скоряйте її, і пануйте над морськими рибами, і над птахами небесними, і над кожною живою істотою, яка рухається по землі» (Буття 1:28). Таким чином, нам дана влада над усіма іншими створіннями землі.
Це не було скасовано навіть після прокляття, яке прийшло після гріхопадіння і є актуальним навіть в цьому стані нашого світу. Ця влада проявляється в тому, що ми розробляємо способи боротьби з сараною, комарами, бур’янами та іншими шкідниками. Також людина розробляє методи профілактики й лікування різних захворювань. Наше панування включає в себе контроль над бактеріями й вірусами. Вони були частиною первісного творіння Бога (Буття 1:31), але після гріхопадіння мутації, які спричиняють втрату інформації, призвели до того, що деякі з них стали причиною хвороб. Бог також довірив нам панування над навколишнім середовищем (Псалтир 8: 6-8), і ми відповідаємо перед Ним за те, як ми цим керуємо.
Бог дав Адаму владу над кожним деревом в Едемському саду, крім дерева пізнання добра та зла (Буття 2:15-17) і дерева життя (Буття 3:22-24). Коли Адам і Єва скуштували заборонений плід, вони втратили свою невинність і на власному досвіді усвідомили зло, страждання й смерть, які прийшли в досконалий світ Бога, тому що наші прабатьки вирішили не слухатися Його.

Що це означає для нас 

Бог, Який «святий» (1 Петр 1:15-16), «правдивий» (Єремія 10:10), «добрий» (Псалтир 144:9) і має красу (Псалтир 26:4), створив людину для Своєї слави (Ісая 43:7). Оскільки ми були створені, а не з’явились в результаті еволюційних змін, ми можемо відображати святість, істину, добро й красу в нашій мові, літературі, музиці, математиці, творчості та володарюванні й так виконувати мету, заради якої Бог створив нас. Або ми можемо не коритися Богу. Це правда, що ми всі збунтувалися проти Нього, але ми можемо стати новим творінням у Христі (2 Коринтянам 5:17; Ефесянам 4:24) через покаяння й віру в смерть і воскресіння Ісуса.

Джерело: creacenter.org

[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button