Блог Себастьяна Тегзи

Трохи порівняльного богослов'я. Католицизм і Євангелікалізм

Католицизм – це тип християнства, для якого характерне тяжіння до загального. Слово католицький – καθολικός – походить з грецької (κατ(ά) – «згідно» + ὅλος – «цілий») і означає – згідний із цілим. Католицький – це загальний, всеосяжний, соборний. До цього типу християнства належить римський католицизм, східне православ’я та англіканство.
Євангелікалізм – це тип християнства, для якого характерне тяжіння до індивідуального. Слово євангелічний походить від εὐαγγέλιον – «блага звістка» (εὖ – «благо» + ἀγγελία – «звістка») і означає – згідний з Євангелієм. Євангелічний – це узгоджений з Євангелієм, і, передусім, з принципом виправдання вірою. До цього типу християнства належить переважна більшість протестантських конфесій.
Для католицизму християнство – це насамперед спільнота, для євангелікалізму – це, найперше, особиста віра. Католицизм, як тип християнства, проявляється в таких тенденціях: інституціоналізація церкви, доктриналізація віри та моралізація Євангелія. Тим часом як євангелікалізм ставить акцент не стільки на інституційній стороні церкви, як на якості братерської спільності в ній; не так на доктрині віри, як на її екзистенційному аспекті; і, нарешті, не так на етичній стороні Євангелія, як на незаслуженій благодаті виправдання вірою. Католики тяжіють до теології втілення, євангелики – до теології хреста. Для католиків жертва Христа – це, найчастіше, солідарність, для євангеликів – це насамперед заміщення. Католики наголошують на таїнствах, євангелики – на проповіді; католики – на любові, євангелики – на вірі; католики звертають увагу на роль традиції, євангелики підкреслюють значення Біблії; католики хваляться єдністю, євангелики – свободою.
Читайте також: 

Хвороби католицизму – номіналізм, формалізм, клерикалізм, сакраменталізм.
Хвороби євангелікалізму – індивідуалізм, фанатизм, сепаратизм, бібліцизм.
Я намагався показати акценти, а не стикнути когось чолами. Переконаний, що між цими двома типами християнства потрібен діалог. Тому що без євангелічного принципу католицизм стає формальною релігією, так само як і євангелікалізм без католицького принципу вироджується до рівня секти.
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Себастьян Тегза

Народився 1981-го року на Закарпатті. Одружений. Батько трьох дітей. Бакалавр соціології та богослів'я. В минулому священнослужитель Греко-Католицької Церкви. Сьогодні член Євангельської Церкви Святої Трійці в м. Хуст. Початкуючий письменник.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button