Для життя

5 шляхів, якими пандемія прискорила впровадження інновацій в Євангельські Церкви

Оглядач Енді Крауч на початку пандемії COVID-19 в статті, написаній головним чином для релігійних і некомерційних лідерів країни, задав життєво важливе питання.
У статті «Вихід за межі сніжної бурі» він запитав, чи стане пандемія і її наслідки такою паузою, так ніби наступила «сніжна буря», або «довга зима», або ж “мініатюрний льодовиковий період”?
Він і його співавтори прийшли до висновку, що це буде схоже на міні-льодовиковий період.
З моєї точки зору, керівника провідної пошукової фірми країни, яка комплектує церкви й багато некомерційних організацій персоналом, я думаю, що Крауч мав рацію у своїх роздумах про глибину і тривалість кризи. Проте, я також бачу причини для оптимізму.
Те, що я бачу – COVID-19створив масове спустошення, при цьому прискорюючи позитивні й новаторські перетворення в євангельських церквах у всіх частинах Сполучених Штатів. І це попри репутацію церков і взагалі релігійних установ, як схильних до нешвидких перетворень.
Я також помітив, що такі принципи в ситуації з COVID-19 в рівній мірі застосовні до малих підприємств, з якими ми співпрацюємо і обслуговуємо.

1. Обслуговування традиційних споживачів онлайн – це те що необхідно, щоб залишитися актуальними

Життя в Інтернеті не новина, але практично всі ті, хто чинив опір більшої інтеграції свого життя з онлайн-інструментами, тепер були просто змушені спробувати. Практично всі вони знайшли щось гідне продовження і після пандемії.
Церкви, по суті, є прекрасним прикладом цього. У той час як великі церкви вже давно пропонують онлайн-досвід, маленькі церкви були більш стійкі до цього. Що зовсім дивно, так це те, що маленькі церкви не тільки мігрували в інтернет під час пандемії, а й, схоже, залишилися там назавжди.
Багато з них, досягаючи своїм служінням менш як 200 осіб в тиждень, стали досягати більшого числа, оскільки пандемія перетворила церкви в житлові кімнати, заповнені членами сім’ї, які часом взагалі не відвідували церкву. Багато інноваційні малі підприємства збережуть своїх нових клієнтів, навіть якщо вони можуть знову обслуговувати своїх старих.
Інтернет став додаткової “вхідними дверима” для їх послуг.

2. Прагніть до безлічі маленьких, але цілеспрямованих перемог

Церкви, школи й некомерційні організації вважали за краще невеликі збори більшим через принципи соціального дистанціювання. Онлайн-сервіси й заняття проводяться на домашніх відеовечірках, причастя відбувається на парковках, і всі, здається, знаходяться в зумі мало не кожен день.
Це явище нікуди не дінеться. Справа не в тому, що великі збори мертві, а в тому, що менші збори залишаються тут назавжди. Я бачив, як компанії переключаються на менші обсяги продажів, менші цілі для клієнтів і менші, ніж зазвичай, мети. Це ж саме я бачу в церквах. Сукупний вплив всіх цих невеликих зборів може бути більшим, ніж можна було очікувати. Це може мати “довгий хвіст” позитивних наслідків.

3. Припиніть продавати й почніть давати

Чинячи опір спокусі негайно скоротити штат, багато церков і компанії, такі як моя власна, вирішили схилитися до служіння потребуючим.
Багато з наших церковних клієнтів припинивши те, що вони зазвичай робили, стали служити своїм містам і страждають. Наші друзі з Central Christian в Лас-Вегасі годували цілі армії людей. Наші друзі в Church of the Highlands стали сертифікованим центром тестування COVID-19 задовго до того, як це набуло широкого поширення. Знову і знову я бачив, що церкви зосереджуються не на своєму виживанні, а на допомозі іншим.
Ми вирішили зосередити всі наші зусилля на служінні потребуючим, будучи тими хто має ресурс. Я сказав нашій команді: “служите, не продавайте”, і ми запустили ряд безкоштовних ресурсів для навігації по COVID-19.
Потім Конгрес вирішив включити церкви і релігійні організації в CARES Act і Програму Збереження Оплати Праці (Paycheck Protection Program – PPP). Ми стали центром (PPP) для величезної кількості людей, пов’язаних з розумовою працею. За нашими підрахунками, ми взаємодіяли приблизно з 20% всіх релігійних організацій, які звернулися за державною підтримкою по всій країні. Хоча ми не є юридичною або фінансово-сервісною компанією, ми побачили необхідність і вирішили служити нашою спільнотою, допомагаючи їм орієнтуватися в заплутаному процесі, який в підсумку може допомогти довгостроковому здоров’ю їх організації. Ми могли безкоштовно обслуговувати багато організацій, які ніколи не чули про нас або наші послуги з пошуку керівників, і це був корисний досвід служити, а не продавати.

4. Шукайте допомогу в незвичайних місцях

Здавалося б всі події повинні були стати величезним економічним спадом у сфері благодійних пожертвувань, однак, більшість наших клієнтів повідомляли про стабільну або більш стійку, ніж очікувалося кількість пожертв. Багато в чому це пояснюється тим, що вони діяли швидко.
У той час як пожертвування цифровими способами були звичайним явищем, пандемія привела до майже повного проникнення на цей ринок. Один з наших клієнтів, PushPay, можливо, є лідером в цифрових варіантах надання послуг церквам. Вони повідомили мені, що в одній з 25 найбільших церков в середньому вони зазнали збільшення пожертвувань на 15% в червні цього року в порівнянні з червнем минулого року.
Вони також повідомили, що багато церков, з якими вони співпрацюють, повідомляють, що прийом готівки і чеків які в деяких випадках можуть становити 50% всіх внесків впала до менш ніж 10% з переходом на цифрові пожертвування.
У нашій роботі з пошуку керівників ми побачили, як церкви пробують нові рішення для пошуку пастора. У той час, коли ви думаєте, що було б неможливо найняти нового пастора, церкви дзвонять нам і наполягають на тому, щоб ми допомогли їм знайти прямо зараз, навіть якщо це буде віртуально.
Церква Муді, найстаріша мегацерква в країні, нещодавно обрала свого нового старшого пастора через Zoom. Віллоу-Крік, одна з найбільших церков в США, найняла свого нового пастора під час пандемії й представила його церкві через Zoom.
Церкви усвідомили, що їхня справа дуже важлива. І зараз вони більше, ніж будь-коли, розуміють, що найдорожчий найм, який вони можуть зробити, – це найняти не того лідера. Вони були готові спробувати щось нове, і ми були готові служити їм.

5. Все місцеве

У підсумку, церкви, які зосередилися на своїх місцевих громадах, процвітали й будуть продовжувати процвітати. Тепер, коли кожен пастор може бути знайдений в YouTube, розумні пастори розуміють, що єдина унікальна пропозиція, яку вони повинні дати, – це те, як вони направлені на те, щоб дійсно служити своїй помісній громаді.
Вони гіперлокальні. Ця локалізація на кшталт тенденції, яку ми спостерігаємо при покупках в магазинах. Від фокусування на торгових центрах до переходу до центрів з невеликими магазинами, і нарешті до місцевих магазинів, люди хочуть щось місцеве. Споживачі хочуть, щоб підприємства обслуговували їх там де вони живуть. І цей фокус допоможе бізнесу стати важливим для своїх спільнот на місцях.
COVID-19 – це руйнівник, а не просто перешкода. Однак я б запропонував інше слово для ситуації з COVID-19 – прискорювач. Вірус заподіяв багато болю, але він також прискорив позитивні зміни.

© 2020 Charisma Media. Website: ministrytodaymag.com

Джерело: https://teletype.in/@bogbooks/75gwFcV_c

[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button